Levegővel a lelkünkért és a szellemünkért
- Mar 1, 2011
- 4 min read
Egy korábbi írásomat, melyben a lelkünk és szellemünk állapotáról írtam, (Szilaj Csikó II.évf. 6.sz.) azzal folytatnám, hogy a lélek megindítására, felébresztésére leghatásosabb módszer a légző gyakorlatok.
Érdekes a viszonyunk a levegőhöz, és a légzéshez. Legfőképpen természetesnek vesszük. Van, csináljuk és kész. Hogy milyen a levegő, hogyan lélegzünk, - erre nem figyelünk. Ezáltal nem is értékeljük kellően, átsiklunk a benne rejlő hatalmas lehetőségek felett.
Itt jut eszembe Dombi főszerkesztő gondolata, hogy életlehetőségeink annyira leszűkültek és romlóak, hogy csak a tudatosság és az alapos megfontoltság segíthet rajtunk. Ezt segítheti a levegő és a légzés.
Mert hol tartunk most? Egyének, jobb esetben családok külön- külön vergődnek az anyagi ellehetetlenüléstől.
A nemzet közérdekű javai eltékozolva. Ha belegondolsz, már tényleg csak a levegő maradt, és a Jóistenünkkel való kapcsolat lehetősége: Istenem, segíts!
Egyformán a gazdagnak, a szegénynek, az okosnak, a butának. Az a jó hírem van, hogy a szegény közelíthet a gazdaghoz, és a buta közelíthet az okoshoz – a levegő által. Mert a levegő, a helyes, tudatos légzés, értékesebb, mint gondolnád.
Drábik János jogász, filozófus mondja, hogy a pénz impérium levegőből nyomtatja a bankjegyet, és odaadja neked, leginkább kölcsönbe, kamatra. És van belőle haszna, sőt, kifoszt téged.
Tudom, hiszem, és meggyőződésem, hogy a levegőből egy bizonyos szintig - ami nagyon sokszor magas szint – fel lehet építeni magunkat. Miért bagatellizáljuk le a lelki békét, a nem csak a holnapig látó tudást, a döntéseink fontosságát, a szeretet nagyságát, Istenünkkel való folyamatos közösséget, a természettel való együtt lélegzést ?
Nem véletlen, hogy számos alkalommal használjuk ezt a fogalmat így: lélekzés.
Mi kell a boldogsághoz? Testi, lelki, (érzéki, érzelmi), szellemi, szociális harmónia, kiegyensúlyozottság. Levegővel ennek az egységnek egy kicsivel több, mint a felét el tudjuk érni. Kutatások is bizonyítják, hogy a gazdagok és okosak igen jelentős része sem boldog. Ne áhítozzunk sok pénzre, palotára, mert életünk értelme, Isten által elrendelt célja, egészen máshol keresendő.
Ezeket a dolgokat van lehetőségünk kutatgatni. Egyrészt, az Interneten, és rengeteg írott kiadványban.
Másrészt, sokunknál időnk tengernyi, mert se munkahely, se pénz. Otthon vagyunk, a négy fal között, éhen, fázva. A rövidtávú kiutat kell keresni, és megtalálni. Ez egy bizonyos lelki, - és szellemi állapot nélkül nem fog menni. Ennek elérésében segítenek a légző gyakorlatok.
Dr. O.Hanish, a Mazdaznan tudományok megalapítója mondja:
„a légzés az élet magva. Minden jelenségben élet van, légzés nélkül nincs élet és nincs életjelenség. A légzés az alap, amelyből minden élet a maga sokféle megjelenési formájában származik. Minél inkább uralkodni tudunk a légzésen, (tudatosul bennünk annak fontossága, formagazdagsága), annál több rejtett testi és szellemi erőnket értékesítjük, s annál eredményesebbek leszünk az élet során.”
A légzés az élet - legyen tudatos jelmondatunk, hiszen sokkal nagyobb a jelentősége a táplálkozásnál. Táplálék nélkül 30 - 40 napig is meg tudunk élni, levegő nélkül csak percekig.
A szellemi felismerés a szent légzet, a Szent Szellem segítségével lehetséges csak.
A legegyszerűbb légző gyakorlat az, amikor két kezünket tenyérrel összetéve a mellkasunkra helyezzük. Nyugodtan, kényelmesen, egyenes gerinccel ülünk. Behunyjuk szemünket, és figyelmünket a levegő áramlására, a szívre, a tüdőre és a hasfalra (rekeszizomra) összpontosítjuk. Minden nap, egyszer - kétszer 15 percig, ami csak gyakorlással érhető el. Egyébként is, az a ’baj’ ezzel a légzéssel, hogy hosszú ideig tartó alapos gyakorlás szükséges a magas szintű eredményhez. De eredmény mindig van: kis befektetés - kis eredmény. Ezután erős belső késztetés is lehet a továbblépésre.
Természetesen nem mindegy, hogy milyen levegőt szívunk. A budakeszi erdő környékén igazán kitűnő a levegő. A városok főterein nem érdemes gyakorlatozni. Mivel lélegezni kell, gondolatilag tegyük semlegessé a levegő mérgeit, és csak a kilégzésre, a rekeszizomra figyeljünk. Biciklivel, vagy futva menjünk fel a város-közeli dombra, vagy erdőbe.
A helyes légzés táplál, gyógyít és fejleszt.
Táplál, mert tisztítja a szervezetet a salakanyagoktól, a vér tisztább lesz, a savasodás csökken. Az emésztéshez is oxigén kell. A jó légzés újjáéleszti a szervezetet, a sejteket revitalizálja. Az idegrendszer, a mirigyrendszer, az agy, felszabadul a nyomás alól. Gondolj arra, hogy ha feszült vagy, egy - két mély sóhajtással mennyire megkönnyebbülsz. Tehát, a szervezet gyógyul.
Egyre kevesebb táplálékra lesz szükségünk, mégis több életenergiához, egészséghez jutunk. A légzés inkább a szellemre, a tudatosságra hat, de a szívre való gyakori koncentráció, befelé figyelés, az önvalónk megismerése, a szeretet növekedését is magával hozza. Igazából a lélek által vezérelt szívgondolkodás az élet alappillére. A tudatos légzés személyiségfejlesztő hatása óriási. Különösen jó a szorongásos, depressziós állapotok leküzdésében.
Az ima, és a vallásos énekek is tisztulást, megnyugvást, rezgésemelkedést adó légzésgyakorlatok. A tudatos légzés alkalmazásával gondolataink, eszméink világosak, határozottak, és nemesek lesznek, kifejlődik bennünk az egész lét és minden lény iránt érzett szeretet.
A légző gyakorlatok alapos és pontos leírására itt nem vállalkozhatunk.

Néhány nagyon fontos gyakorlati tanácsom a következő:
a gyakorlás étkezés után másfél - két órával kezdhető
a gyakorlást mindig fesztelenítéssel kell indítani
erőlködni, görcsölni, feszíteni sohasem szabad
reggeli ébredéskor (kéz babatartásban) öt nagyon hosszú ki, - és belégzés, és/vagy rövid, gyors hasi légzések csak a kilégzésre figyelve 3 percig, és/vagy 7 másodperc lassú kilégzés, megállás 7 másodpercig, folytatva a kilégzést 7 másodpercig, megállás 7 másodpercig, folytatva, amíg van levegő a tüdőnkben
a napi tevékenység közben, 2x 3 percig lassú, mély lélegzés
kilégzésgyakorlás: minél hosszabb ideig nyújtani egy kilégzést. Növelés 20-30-40-50-60 másodpercig több hét alatt, napi 2x3-5 kilégzés
teljes lassú kilégzés, megállás, légzésszünet, 21 vagy 28 másodpercig, majd belégzés. Ezt 3-5-ször, napi 2 alkalommal
a belégzéstorlasztás: lassan, teljes belégzés, 21 vagy 28 másodpercig benntartás, majd kilégzés, 3-5-ször napi 2 alkalom
ha jobban figyelünk a légzés lassítására, akkor a kilégzés háromszor hosszabb legyen (21 másodperc), mint a belégzés (7 másodperc)
Ezeket a gyakorlatokat, és más speciális légzéseket is 3-6 hónapig rendszeresen gyakorolni kell, hogy hatása, eredménye legyen. Egy idő után hirtelen lesz hatása, tisztán látás, tisztán érzés formájában.
A légzés elemzése után röviden beszélni kell táplálkozásunk egy másik összetevőjéről, a vízről.
Minden életfolyamatunk vizes közegben játszódik le (néhány olajos közegben). Ez a víz távolítja el a salakanyagokat szervezetünkből. Ezt pótolni kell minden nap. Fontos a víz mennyisége, és minősége. 25 testsúly kilogrammonként 1liter vízfogyasztás szükséges.
Csak a desztillált vizet, és a fordított ozmózissal tisztított vizet tudom ajánlani.
A forrásvizek fogyasztása energetikájuk szempontjából jótékonyak. Az 500mg/ liter feletti oldott anyag - tartalmú ásványvizek nem egészségesek.
Az bizonyos, hogy csak viszonylagosan egészséges testben tud a lélek és a tudat jól működni.
A szeretet növekedésének, az Istenhit, a teremtés megértésének és elmélyítésének nagyon hosszú útja van. Az Önismeretnek ezen az útján, tulajdonságaink egyre javulnak, egyre jobb emberekké válunk.
A nemes Közösségek tagjai ezen az úton haladnak. Egyeseknél bizonyos megrekedés érzékelhető, amelyet véleményem szerint a fenti problémák és hiányosságok, valamit a helytelen táplálkozási szokások okoznak.
Mindezen gondolatok a magyar ember és nemzetünk csodálatos felemelkedése és küldetése jegyében fogalmazódtak.
Sok szeretettel és Isten áldásával,
Takács János
Budakeszi, 2011. kikelet hava/március/. 1.
Comments